Yetiştirme yurtlarında bulunan çocukların ağız ve diş sağlının önemli olduğuna dikkat çeken ve burada yaşayan çocukların bazılarının ağız ve diş bakımlarını ihmal edebileceklerini düşünen Rotary Edirne yönetimimiz başlattığımız yeni bir projeyle çocukların ağız ve diş sağlığını Diş Hekimi Didem Boral'a emanet ederek bir dizi kontrolden geçirttik.
Diş hekimi Didem Boral'ın yaptığı kontrollerle ilk etapta 3 öğrenciyi sonrasında ise toplam 20 öğrencinin ağız ve diş sağlığını kontrol eden Boral çocukların genel itibariyle dişlerinin iyi olduğunu ancak yapılacak bir iki ufak müdahalenin de gerçekleşebileceğini ifade etti. Boral yaptığı açıklamada "Bütün çocuklara sağlık taraması yapıp ağız hijyeni eğitimi vereceğiz. Sadece 20 çocuğun buna ihtiyacı olduğu bizlere söylendi. 20 çocuğun teşhisini koyarak gerekli tedaviyi yapacağız. 2 `inci aşamada çocukların tedavilerini üstleneceğiz. Bize yardım eden birkaç diş hekimi arkadaş da olabilir. Teşhislerin koyup eğitimleri yapalım daha sonra projeye devam edeceğiz" dedi.

http://www.edirnerotary.com/media/dis2.JPGBaşkanımız Akın Tiryakioğlu ise yaptığı açıklamada basının bu tür konularda aktif rol oynadığını ilklere öncülük ettiğini belirterek Karaağaç pansiyonlu ilköğretim okulunun zemin kaplaması işinde kazanılan yivmeye değindi. Tiryakioğlu açıklamasında "sizlerle birlikte 18 ağustos günü okul koğuşuna yaptırdığımız taban döşemesi, yapıldı ama 7 tane daha yapılacak taban vardı. Taban döşemeleri kısa sürede yapıldı. Öğrenciler hijyenik şartlarda yatıp kalkmaya başladı. Bugün Edirne Rotary kulübünün sağlıkla ilgili ve çocukların hayallerini gerçekleştirecek bir proje başlıyor. Edirne Erkek Yetiştirme yurdu öğrencilerine ağız sağlığı taraması ve ağız hijyeni eğitimi verecek. Bu işi diş hekimi Didem Boral kulübümüz adına yapacak. Ve bu olayda colgate firması sponsor olarak yer alıyor. Didem hanıma hepiniz adına teşekkür ediyorum. Çocukların hayallerini gerçekleştirecek, ağız sağlıklarına kavuşturacak çok önemli bir proje. Didem hanım tarama sırasında gördüğü rahatsızlıkları da tedavi edecek" dedi.