Edirne Rotary Kulübü ve Trakya Üniversitesinin (TÜ) iş birliğiyle 1. Uluslararası Trakya Megalit (anıttaş) Sempozyumu düzenlendi.

TÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Beksaç, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada, arkeoloji mirasını çok iyi tanımadıklarını ve tanıtamadıklarını belirtti.

Trakya'nın kültür mirası açısından çok zengin bir bölge olduğunu ifade eden Prof. Dr. Beksaç, şunları söyledi:

"Arkeoloji mirasını çok iyi tanımıyoruz ve tanıtamıyoruz, bunu pek çok kişi söylüyor. Ama biz bu sahada çalışan insanlar bu kültür mirasının ne kadar büyük ve ne kadar zengin olduğunu biliyoruz. Trakya bir bütün, bugün için Trakya, Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye arasında hatta Romanya ve Moldova'nın dahil olduğu topraklar üzerinde yayılıyor. Trakya bir bütün, kültürüyle bir bütün, geçmişiyle bir bütün. Muhtemelen bundan sonraki çalışmalarda da bir bağ olacaktır ve bu noktada da megalitler (ataların ve toplum içinde önemli yeri olan kimselerin adlarına ve anılarına dikilen büyük taş) bir dostluk zinciri sağlayacaktır. Bu nedenle bizim ilk çabamız megalitlerin tanıtılması, çalışmaların daha hızlı oluşabilmesi ve gelişmiş düzeye taşınabilmesi için başlangıcı oluşturmak olmuştur. Böyle bir çalışma yapılmasına imkan sağlayan Rotary Kulübüne teşekkür ederim."

TÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Timur Kırgız ise Trakya'nın insanlığın en önemli merkezlerinden olduğunu belirtti.

Trakya'daki anıtlara sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Kırgız, "Binlerce yıl bir insan geçmişiyle, anıtlarıyla dünya üzerinde farklı bir yeri işgal eder. Bu anıtlarıyla, farklı oluşumlarıyla büyük öneme sahiptir. Trakya'nın geçmişinde önemli bir süreçte Traklar vardır. Trakların yaptığı eserler de farklı oluşlarıyla dikkati çeker. Onların özündeki kültürel değerlerden, yaşam biçimlerinden ve tutkularından bahsedilir. Taş ve kaya Traklar için önemlidir. Doğanın ve doğaüstünün birleştiği kayalar onlar için daima ilham kaynağı olmuştur. Trakya'nın anıtları hepimizindir, onlar insan mirasının ayrılmaz parçalarıdır" dedi.

Edirne Rotary Kulübü Dönem Başkanı Dr. Muzaffer Memiş ise Rotary Kulübünün çalışmalarıyla ilgili olarak katılımcılara bilgi verdi.