Edirne Rotary Kulübü tarafından yürütülen AB destekli "Rengarenk" adlı kilim dokuma kursiyerlerine verilen KOSGEB desteği hakkında verilen eğitimde konuşan Edirne Rotary Dönem Başkanı İsmail Bilgi, "Eğitimli kadınların iş gücüne katılım oranı daha yüksek. Yüksek eğitim mezunu kadınlar daha fazla gelir elde etti" dedi.

Edirne Rotary Kulübü tarafından yürütülen AB destekli "Rengarenk" adlı kilim dokuma kursiyerlerine verilen KOSGEB desteği hakkında verilen eğitimde konuşan Edirne Rotary Dönem Başkanı İsmail Bilgi, “Eğitimli kadınların iş gücüne katılım oranı daha yüksek. Yüksek eğitim mezunu kadınlar daha fazla gelir elde etti” dedi. Bursa’ya yapılacak gezinin ardından Ekim ayı sonunda sona erecek projede Kilim Dokuma projemizin faaliyetlerinden biri olan KOSGEB ve Destekleri konusunda kursiyerlere KOSGEB Edirne İl Müdürü Veysel Vural tarafından bir "destekler" hakkında bilgiler verildi. Romanlar ve Dezavantajlı kişilerin iş hayatını entegresyonunu kolay Eğitim seminerinde konuşan Edirne Rotary Dönem Başkanı İsmail Bilgi, "Bugün "Rengârenk" isimli Kilim Dokuma projemizin faaliyetlerinden biri olan KOSGEB ve Destekleri konusunda bilgilendirme eğitimini gerçekleştirdik. Bu Eğitim KOSGEB Edirne İl Müdürümüz sayın Veysel Vural tarafından verildi. Kendisine çok teşekkür ederim" dedi.

EĞTİMLİ KADINLARDAN DAHA FAZLA GELİR

TÜİK istatistiklerine göre 2016 yılında nüfusun yüzde 49,8'ini kadın nüfusunun oluşturduğuna dikkat çeken Bilgi, "Okuma yazma bilmeyen kadın nüfus oranı erkeklerden 5 kat fazla. Kadın istihdam oranı erkeklerin istihdam oranından yarısından az. Türkiye'de 15 ve daha yukarıdaki nüfus içerisindeki istihdam oranı yüzde 46. Bu oran erkeklerde yüzde 65 kadınlarda ise yüzde 27,5. Eğitimli kadınların iş gücüne katılım oranı daha yüksek. Yüksek eğitim mezunu kadınlar daha fazla gelir elde etti” diye konuştu. Türkiye genelinde işveren olarak çalışan kadınların oranının yüzde 8, erkeklerin oranının ise yüzde 92 olduğunu belirten Bilgi, "Kadınların daha fazla işgücüne katılımını sağlamalıyız. Bunun için kadınlarımızın eğitim seviyelerini yükseltmeliyiz. Üniversite okumalarını teşvik etmeliyiz. İşveren olarak işgücüne katılacak olan kadınlarımızın yararlanabilecekleri destek programlarını anlatmalıyız. İşte bu nedenle bugün verilen eğitimi önemsiyoruz. Kadınlarımız KOSGEB İl Müdürü Vural'ın vereceği bilgilerle destek konusunda fikir sahibi oldular”" şeklinde konuştu.