Uluslarası Rotary yönetimini kolaylaştırmak amacıyla Rotary Kulüpleri'nin guruplar altında birleştirilerek toplandığı coğrafi yörelere BÖLGE adı verilmiştir. Bir Rotary bölgesinin faaliyetleri, o bölgeye bağlı kulüplerin sadece Rotary amaçlarını iletmeleri için düzenlenmiş olduğundan, bölge ayırımı Rotary kulüpleri veya Rotaryenlerin hizmet aşkını azaltmamalı ve yerel düzeye indirmemelidir.

Yeni bölgeler kurmak ve mevcut bölgelerin sınırlarını değiştirme yetkisi bu bölgede bulunan kulüplerin çoğunluğunun itirazı olmaması koşulu ile uluslarası Rotary Yönetim Kurulu'na aittir.

Bir bölgeyi meydana getiren kulüplerin idaresi guvernörlerin doğrudan gözetimi altında yapılır. Guvernörlük sisteminin verimli işlemesi için guvernör olarak seçilen kişinin uluslarası Rotary'nin görevlisi olarak, ehil görev ve sorumlulukların bilincinde itinayla seçilmiş olması gerekir.

Bugün Türkiye'de 3 Bölge'de (2420, 2430 ve 2440) toplam 230'un üzerinde Rotary Kulübü ve 8000'e yakın Rotaryen vardır. Bölgedeki kulüpler için lütfen aşağıdaki şema üzerinden bölgelere gidin.

Bölgeler

  • 2420 nolu bölge
  • 2430 nolu bölge
  • 2440 nolu bölge